Van Kalesi tarihçesi

Van Kalesi tarihçesi

Van Kalesi tarihçesi , Urartu Krallığı tarafından kütle halindeki taştan yaptırılan ve Urartu başşehri Tuşpa’yı kuş bakışı gören bir istihkam yapıdır.

an Gölü kıyısında olup, Van şehrine 5 km uzaklıkta bulunan bu kale sarp bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Yapı 1800 m uzunluğunda, 120 m genişliğinde ve 80 m yüksekliğindedir.

Van Kalesi tarihçesi
Van Kalesi Kış görüntü Foto By : Sdas

Kale MÖ 9. yüzyılda Lutipri’nin oğlu Sarduri tarafından MÖ 840-MÖ 825 tarihleri arasında kurulmuştur.  Çok sayıdaki bu tür istihkamlara şimdiki Ermenistan, Türkiye ve İran’da rastlanır.

Genellikle bu tür yapılar yeryüzüne çıkmış kayalarda ve yamaçların içinde yapılır. Bu tür kaleler genellikle yabancı ordulara karşı koymak için değil, bölge kontrolü için kullanılır.  Van şehri eteklerindeki bu yapının harabeleri onun duvarlarının Orta Çağda yapıldığını destekler

Arkeolojik kazılar

Van Kalesi tarihçesi ,  Rus arkeologların 1915-1916 yıllarında Van Kalesi’nde gerçekleştirdiği arkeolojik kazılan neticesinde Urartu kralı Sarduri’ye ait olan annallar ele geçirilmiş ve kalenin tam olarak planı çizilebilmiş bulunmaktadır.

Van Kalesi tarihçesi
Van Kalesi Kış görüntü Foto By : Sdas

Van Kalesini 360 olarak görüntülemek için tıklayın 

Bir cevap yazın