sevgi sofrası

img: dasbil.com Sdas

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: -Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır? -Bakın göstereyim, demiş, ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış.
Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da ‘derviş kaşıkları’ denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Ermiş sofradakilere, “Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.” diye bir de şart koymuş. Peki!” deyip içmeye teşebbüs etmişler.

Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan. > Bunun üzerine, “Şimdi..” demiş ermiş:
-Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa.

“Buyurun.” denilince, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan.

“İşte!” demiş ermiş ve eklemiş: -Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa, o da kardeşi tarafından doyurulacaktır. Şüphesiz ve şunu da unutmayın, hayat pazarında alan değil, veren kazançtadır daima.

Alıntıdır

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir

Doğruluk Kaygısı Montaigne Doğruluk Kaygısı Doğruluk Kaygısı Montaigne  'Düşünce çatışmaları beni ne kırar, ne yıldırır,  sadece dürtükler,kafamı çalıştırır.  Eleştirilmekten k...
Acıyı kabul et, Yaraları Kabul et. Acıyı kabul et, Yaraları Kabul et Kabullenme köprüdür. Acıyı kabul et, Yaraları Kabul et. Kendini olduğun gibi kabul et. Başka birisi gibi numara...
Yaşamı yaşanmaya değer yapan şey sevgidir. Yaşamı yaşanmaya değer yapan şey sevgidir. Sevgimizi Söylemede Geç Kalmamalıyız Daha henüz 18 yaşındaydı, ama hayatının sonundaydı. Tedavisi mümkü...
Evinizdeki kokan halılar Evinizdeki kokan  halılar Evinizdeki Kokan  halıları süpür seniz de silseniz de zamanla kokmaya başlar. Halı yıkamacılara verdiğiniz halı bilin ki, ...

Bir cevap yazın