sevgi sofrası

img: dasbil.com Sdas

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: -Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır? -Bakın göstereyim, demiş, ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış.
Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da ‘derviş kaşıkları’ denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Ermiş sofradakilere, “Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.” diye bir de şart koymuş. Peki!” deyip içmeye teşebbüs etmişler.

Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan. > Bunun üzerine, “Şimdi..” demiş ermiş:
-Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa.

“Buyurun.” denilince, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan.

“İşte!” demiş ermiş ve eklemiş: -Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa, o da kardeşi tarafından doyurulacaktır. Şüphesiz ve şunu da unutmayın, hayat pazarında alan değil, veren kazançtadır daima.

Alıntıdır

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir

Ömür Ezanla namaz arası kadardır Ömür Ezanla namaz arası kadardır Torunu, dedesine merakla soruyor : -Dedeciğim! Bir insanın ömrü ne kadar olur sence? Dede tatlı bir gülücükle cev...
Teşekkür Etmek İstediğim İnsanlar Var Teşekkür etmek istediğim insanlar var, hayatımın şekillenmesinde rol oynayanlar(!) Bir kaç cümle kadar hatırlananlar; ama olsun zira ederleri o kad...
Bir gün sormuşlar ermişlerden birine Bir gün sormuşlar ermişlerden birine "Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?" Bakın göstereyim..." demiş ermiş. ...
 Günahlarinin Bedeli  Günahlarinin Bedeli Günahlarinin bedeli, Epiktetos yirmi asir önce demistir ki: "Kader Eninde sonunda söyle veya böyle günahlarimizin bedelini önümü...

Bir cevap yazın