Santur Nedir

Santur Nedir – Santur Nasıl Yapılır
– Santur Kullanımı Santur’ un Tarihçesi

Santur, (Farsçada: سنتور ), İran ve Hindistan kökenli bir çalgıdır.

Santur, yamuk şeklinde genellikle ceviz ve benzeri egzotik ağaçlardan yapılan bir kutu şeklinde olan klasik bir santurda, 72 ila 160 telden oluşur. Bu teller üzerine, yine ahşaptan yapılan küçük çekiçlerle (baget) vurma yoluyla çalınmaktadır.

Bir Kitara türü olan enstrüman, biçimsel olarak kanuna benzer.

Yaklaşık 3500 yıllık bir geçmişi olan santur, kimilerine göre Tevrat’ ta bahsedilen “Psanterin” sözünden gelmekdir. İbranilerde, Mısır, Avrupa ve İran’da küçük değişimler göstererek kullanılmış.

Türkiye’de ise 19 ve 20. yüzyıl başlarında kullanılan santur, Santurî Ethem Bey (EThem Ef, 1855-1926) ve Ziya Santur (1862-1952) tarafından icra edilmiştir.

Santur hakkında söylenegelen bir efsaneye göre, İran’da “kadın sesine benzediği” gerekçesiyle Şah tarafından 500 yıl boyunca yasaklanan çalgının kesintisiz kullanımı, 1800 yıl önce İran çıkışlı olsa da, 3500 yıl öncesi Mezopotamya’ya dayanmaktadır.

Santur Nedir – Santur Nasıl Yapılır – Santur Kullanımı Santur’ un Tarihçesi

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir

Akustik Nedir ? Akustik Çeşitleri? Akustik Nedir ? Akustik Çeşitleri - Akustik Hakkında Yazı Akustiğin Temeli Akustik, (ses bilimi) sesi inceler. Bunlar arasında gürültüye yol açan ti...