Sakarya Taraklı Nerede Nasıl Gidilir

Sakarya Taraklı Nerede Nasıl Gidilir

Taraklı Nerede, 

Taraklı, Sakarya Vadisindeki Sorkun, Yenice Tarakçı (Taraklı) ve Göynük bölgesinde yer almaktadır.

Taraklı, Sakarya İlimizin (Mumkunlu adı ile)  Reklamlara konu olabilecek,  Güzel mi güzel şirin mi şirin bir İlçesi, Gidip gezmek, görmek için çok sebep var.

Taraklı’ya Nasıl Gidilir

Sakarya  ile Taraklı,  arası 74 km’dir.

Sakarya   Taraklı,  Sakarya arası mesafe süre olarak yaklaşık 1 saat 39 dakika  Sürmektedir.   Geyve ile Taraklı arası  33,6  Kilo metredir.

Sakarya Taraklı arası Günü birlik Halk otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Taraklı İstanbul arası 2 sa. 52 dk. (204,1 km) O-4 üzerinden.

Sdas

Taraklı’nın Tarihi

Taraklı, Osmanlı Devletinin kuruluşundan önce, Ertuğrul Gazi zamanında, Osman Bey’in Komutanı Samsa Çavuş Sakarya Vadisindeki Sorkun, Yenice Tarakçı (Taraklı) ve Göynük taraflarına akın düzenlemiş, Hristiyan ahalinin yaşadığı bu toprakları Bizanslılardan alarak Osmanlı Beyliğinin topraklarına katmıştır.

Taraklı’nın Osmanlı topraklarına katılışı ile ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırmalarda fethin tarihi olarak 1289 ile 1293 yılları arasında ihtilaf olmakla birlikte, Taraklı’nın Osmanlı Beyliği topraklarına katılışı Beyliğin Anadolu Selçuklu Devletine yarı bağımlı olduğu yıllara rastlar.

Ayrıca Taraklı’nın fethinde Sa

msa Çavuşla beraber kesin işbirliği içinde olan Harman-Kaya Beyi Köse Mihal’inde etkisi olmuştur.

Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferine çıkarken Taraklı’da konaklayarak Veziri Yunus paşaya yaptırdığı ve şu anda kendi adıyla anılan Yunus paşa camii diğer adıyla kubbelerindeki kurşunlarla ünlenen Kurşunlu camii

1517 yılında tamamlanmıştır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bahsedildiği üzere İlçede halkın şimşir kaşık ve tarak yapması nedeniyle adının Yenice Tarakçı olarak anıldığı belirtilmektedir. Bu isim zamanla halk dilinde Taraklı olarak değişmiştir.

Taraklı İçin Daha çok bilgiye ulaşmak için tıklayınız>>