Priene Antik Kenti nerededir nasıl gidilir

Priene ören yeri nerede nasıl gidilir

Priene; Muhteşem bir yerde kurulmuş  tarihi bir antik kenti, pireneye çıktığınızda, kendinizi başka bir dünyada hissedebiliyorsunuz , özellikle güneşli bir havada, Priene’de  çok daha güzel vakit geçirebilir, tarihi yaşayabiliyorsunuz, Aslında saklı kalmış bir ortam, eski yaşam alanlarıyla size güzel bir ortam sunabiliyor, Priene ören yerinden  çok etkilendim gidip gezmek görmek gereken bir yer.

Priene Aydın Söke’de Selçuk Efese yaklaşık olarak  100 km uzaklıkta kurulmuş bir İyon  antik şehridir.  Şehir Menderes nehrinin 10 km kuzeyindedir.

Şehir kurulduğunda deniz kıyısındaydı. Menderesin alüvyonu nedeniyle şehir şimdi kilometrelerce kara içerisindedir.
Kentin en önemli yapıları arasında Demeter Tapınağı,   Athena Tapınağı,  tiyatro, agora, Zeus Tapınağı, bouleuterion, Yukarı Gymnasion, Aşağı Gymnasion, Mısır Tapınağı, Büyük İskender’in evi, Bizans klisesi, nekropol ve konut alanları sayılabilir.
5000 kişilik kapasiteye sahip tiyatro M.Ö. 350 yılında inşa edilmiştir. Tanrıça Athena için kentin en hakim yerine yapılan tapınağın önünde Athena’nın altın ve fil dişinden yapılan heykeli yer almaktaydı. Tapınak sunağının günümüzde yalnız bir bölümü ayaktadır.

Priene Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Bahçeciklerindeki  Priene tabelasını takip ederek araç ile yakın bir noktaya kadar çıkabildiğiniz Priene’ye ulaşmak için yaklaşık 300 metre kadar da antik bir yoldan yaya olarak ilerlemeniz gerekiyor. Önü açık olduğu için havalar sıcaksa bile sert rüzgarlar esebiliyor.

kaynakça : https://aydin.ktb.gov.tr/

360 görüntülemek için tıklayın

instagram : @dbilguide

#dasbil #letsguide

SDas.