Meryem Ana Evi Selçuk İzmir

Meryem Ana Evi Selçuk İzmir

Selçuk Seyahatimizde önceliğimiz  Selçuk harabeleri idi ancak Selçuk ilçemiz girişinde turizme hizmet eden otobüslerin Turizm mi yada, Turizme hizmet amaçlı kullanılan tabelalara yönelik yol tutuklarını gördüm ve takip etmeye karar verdim,  bir kaç Km yol yürüdükten sonra,  Efes harabelerine vardığımızı ve otobüslerin devam ettiğini  gördük.

yazımızdan anlaşılacağı gibi Meryem ana evine tamamen tesadüfü gidiyoruz.

otobüslerin daha ilginç bir yerler gittiğini düşündüm ve takibe devam ettim, harabeleri geçtikten sonra bir Meryem  Ana heykeli ve yol kenarında “yol boyunca durmak veya park etmek  yasak“ tabelalarını görüyorduk.

Meryem ana evine giden yola girdiğimizi anladık, yol  tabelalardan öğrendik yol patika ve dar bir yolu andırıyordu, ancak  turizme açık bir yol dolduğu için  hizmet harika yol etrafları pırıl pırıl olunca da seyahat dahada  keyifli hale geldi.

İlk durağımız, bir şehrin girişini andıran bir yerde, Meryem Ana  gezisi için ücretimiz ödeyip güvenlik kontrolünden geçtikten sonra  aracımızı park edip otobüslerden inen turistlerle birlikte Meryem ana evinin bulunduğu bölgeye indik.

Meryem  ana evi,   Selçuk’a 9 km. uzaklıktaki Meryem ana Evi Bülbül Dağının üzerinde bulunmaktadır.

Kayıtlarda edindiğimiz bilgilere göre,  İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra, St. John’ın Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir.

1891 yılında Lazarist papazlar, Alman rahibe A. Katherina Emerich’in rüyası üzerine, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin, araştırmalar sonunda bu yer olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

Bu olay Hristiyanlık dünyasında yepyeni bir buluş olmuş ve din alemine ışık tutmuştur.

Haç planlı ve kıbbeli olan bu yapı daha sonra restore edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul’un 1967’deki ziyaretinden sonra, her yıl ağustos ayının 15. gününde ayinler düzenlenmekte gittiğimiz gün büyük bir kalabalık ile karşılaştık, gidip gezip görmeli.

S.Das