Lojistik Sektörünün Gündüz Yüzü

Merhaba değerli dostlar; bildiğiniz gibi yirmibirinci yüzyılın fotoğrafının çekilmesi ve ya resim tualine resminin yapılmasına başlanması sürecinin tetikleyicisi olan , deklanşöre basılma veya tuale ilk fırça darbesi vurulması ile birlikte; hızlılık, rekabet, pazarda rakipten once olmak, küresel hareket edilmesi vurgulanır.
Sektörlerin gelişimine, diğer değişle sektörlerin kritikleşmesinde de bu kavramlar hayati önem kazanmaya başladı. Bu çerçeveden bakıldığında vurgulanan bu hayati faktörler bazı sektörlerin daha da önemli olduğunu gözler onüne serdi. Kritik öneme sahip olmaya başlayan sektörlerden birisi de lojistik sektördür.

Lojistik yönetim sürecinin özünde doğru pazara, doğru müşteriye, doğru ürünün, doğru zamanda ve doğru miktarda arz edilmesidir, ne talepten fazlasını piyasaya sunacaksınız, çünkü talepten fazlalılık sonucu oluşan stok maliyetlerini artık kimse finanse etmek istemiyor, amma velakin diğer yandan da talepten daha azını da piyasaya arz etmek istemiyorlar, çünkü yok satmanın da kısa, orta ve uzun vadeli riskleri ile karşılaşmak istenmiyor.

Pekiyi nasıl çözülecek bu dilemma? Bu dillemmayı kimler, nasıl? Hangi kaynaklarla? Hangi modellemelerle çözüyor? Modellemeyi isterseniz başka bir aşamaya bırakalım, bir gerçek var ki sektörün gelişme hacmini, sektördeki katma değerli işlerin şirketlere kazanımlarını iyi koklayanlar bu konuda iyi hazırlıklar yapıyor veya yapmaya devam ediyorlar. Çağın gereği ve gereklerinin ötesinde lojistik yönetim sürecini kurguluyorlar ve bu kurgunun alt ve de üst yapısını planlayarak uygulamaya alıyorlar. 24-25 Kasım 2012 tarihinde – dikkatinizi çekerim Cumartesi-Pazar günleri; Türkiye’nin önde gelen bir lojistik kuruluşunda proje yönetimi eğitimi verdik. Bu eğitimde Türkiye’deki lojistik sektörünün gündüz yüzü ile karşılaştık. Gündüz yüzü ne demek, bir de lojistik sektörde gündüz yüz ne demek?

Danışmanlık yaptığımız şirketlerin bazılarının yollarını asfaltladıklarını ve fakat bu asfaltta 1975 model araçlarla yol almaya çalıştıklarını veya gelip nerdeyse geçmekte olan küresel iş dünyasının kurallarına gore iş yapılması konusuna direnç gösterdiklerini görüyoruz. İşte bu kuruluşlar henüz gündüz yüzüne sahip olma yeterliliğine sahip olmayan veya gündüz yüzü olmakta direnen şirketlerdir.

Madalyonun diğer yüzünde ise yirmibirinci yüzyılım küresel iş şartlarına gore hareket edip hem yollarını asfaltlayıp hemde son model modern araçlar kullanan şirketlere yani sektörün gündüz yüzlerine tanık oluyoruz. 24-25 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşen proje yönetimi eğitimindeki lojistik şirket yeni çağın beraberinde getirdiği hızlıllığın gereğine gore şekillenerek lojistik sektörde daha hızlı ve farklı yol almak için alt ve üst yapı çalışmalarında oldukça başarılı modelleri devreye almaya çaba göstermiş. Katılımcıların yüz de ellisinden fazlasının endüstri mühendisi olduğunu düşünün birde bu lojistik hizmet sağlayıcı bir firma, katılımcıların proje üretim heyecanlarını da işin içine katınca evettttt lojistik sektörünün gündüz yüzü iş te bu dedirtti doğrusu

Her sektörde olduğu gibi lojistik sektörde de gündüz yüzlerin artması dileği ile konu ile ilgili paylaşımlarınızı ayselevran@ttmail.com en adresine bekliyoruz
Saygılar

AYSEL EVRAN
Stratejik Planlama ve Aile Şirketleri Danışmanı.