Güzel Yazılar

 Günahlarinin Bedeli

 Günahlarinin Bedeli

Günahlarinin bedeli, Epiktetos yirmi asir önce demistir ki: “Kader Eninde sonunda söyle veya böyle günahlarimizin bedelini önümüze koyar.”

Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlar inin bedelini öder.

 

Ektigini biçer.

Bunu bilen adam kimseye kizmaz, gücenmez, kimseyi asagilamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen adam karsilastigi aksiliklere sasmaz. Önüne çikan maddi-manevi engellerin kendi günahlarindan baska bir sey olmadigini bilir.”

Düsmanlarinizi düsünmek için ayiracaginiz bir dakika bile düsmanlarinizdan daha degerlidir. Nefret ve intikam hissi size büyük zararlar verir.

Aristo söyle der:  “Ideal insan iyilik yapmaktan zevk alir. Kendisine iyilik yapilirsa mahcubiyet duyar. Çünkü iyilik yapmak üstünlük isareti, bir iyilige muhtaç duruma düsmek zaaf isaretidir.”

Karsilasacagimiz nankörlükten dolayi üzülmemek için hazirlikli olalim. Karsilik beklemeden iyilik yapalim.

Mutluluk minnet beklemekte degil, minnet gösterilmesinden rahatsizlik duyulacak olgunluga erismektir.

8 Özel Armagan

1) Dinleme… Ama gerçekten dinleyin. Kesmeden, hayal kurmadan, vereceginiz cevabi düsünmeden… Can kulagiyla dinleyin.

2) Sevgi… Kucaklamalar, öpücükler, sirt sivazlamalar ve el tutmalar konusunda cömert olun. Bu ufak hareketler, aileniz ve dostlariniza

olan sevginizi daha açik göstermenizi saglayabilir.

3) Kahkaha… Fikra anlatin, neseli hikâyeleri paylasin. Bu armaganiniz “seninle birlikte gülmeyi seviyorum” anlamina gelir.

4) Yazili bir not… Basit bir “Yardimin için tesekkürler” notu, ya da belki bir siir… Kisa, elle yazilmis bir not bazen ömür boyu hatirlanir.

5) Iltifat… Basit, içtenlikle söylenen bir söz (“Bu renk sana ne çok yakismis”, “Harika bir is çikardin”, “Yemek nefis olmus” gibi) karsinizdakinin içini aydinlatir.

6) Iyilik… Her gün, rutininizi kirip birisine hos, nazik bir sey yapin.

7) Yalnizlik… Bazen tek istedigimiz yalniz kalmaktir. Bu anlara duyarli olun ve ihtiyaci olana yalniz kalma armaganini verin.

8) Neseli bir yapi. Birine tatli bir söz söylemek gibisi yoktur. Selâm vermek veya teşekkür etmek o kadar zor mu?

 

Alıntıdır