Erçek gölü Nerde Nasıl Gidilir

Erçek gölü Nerde Nasıl Gidilir

Erçek gölü Nerde Nasıl Gidilir Van  Erçek gölü Van Gölü’nün 30 km doğusunda,yer almaktadır,  Yüzey alanı 114 km2 dir,  rakımı 1808.32 m’dir.

Van gölü havzasında 114 km2’lik yüzölçümü ile Van Gölü’nden sonraki en büyük göldür.

En derin yeri 40 metre olan Erçek Gölü’nün ortalama derinliği 18.45 metredir. Erçek Gölünü besleyen tek akarsu gölün doğusundan dökülen Memedik Deresi’dir.

Van Gülü’nün Kardeşi,  Erçek Gölü Kuş Cenneti, Van Gülünün doğusunda oluşmuş bir set gölüdür.  En derin yeri

40 metredir, ortalama derinlik 18.45 metredir. Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün yarısı,  Erçek Gölü Havzasında varlığını sürdürmektedir.  Erçek Gölü Bir Kuş Yuvası Erçek Gölü Kuş Cenneti; Kılıçgaga, Büyük Cılbıt, Kara Boyunlu, Batağan,  Angıt, Flamingo, Yaz Ördeği, Van Denizi Martısı gibi onlarca kuş türünün barındığı zengin bir doğal ortamdır. Kuş Cenneti yalnız yerel türlerin değil Flamingolar gibi göçmen kuşların da önemli konaklama ve üreme alanlarındandır.

 

Dünyanın en büyük flamingo konaklamalarından birine ev sahipliği yapmaktadır.  Göl ulusal ve uluslararası sınıflandırılmalarda önemli kuş alanları arasında “B” sınıfı sulak alanlar içinde gösterilmektedir. Bu kategorideki sulak alanlar; genelde nesli tükenmekte olan kuşları barındırmaktadır. Kuş Gözlemcileri İçin Bir Cennet Türkiye’nin sahip olduğu tüm sulak alanların yaklaşık 1/3’ü Van Denizi Havzası ile Erçek  Gölü’nden oluşmaktadır. Bu özellik kuş turizmi açısından son derece avantajlı bir konum sağlamaktadır. Özellikle biyoturizm ve ornito turizm açısından Erçek Gölü Kuş Cenneti dünyanın önemli merkezlerinden biridir. Burada bulunan kuş gözlem Evleri meraklılarına hizmet vermektedir.