Didim Altın Kum Plajı Nerede Nasıl gidilir

Didim Altın kum plajı nerede Nasıl Gidilir

Didim Altınkum plajı, Ülkemizin en iyi plajlarından, Didim’de de en çok tercih edilen plajlarından bir tanesidir.

Didim Altın kum plajı Aydın İlimizin  Yenihisar  Didim ilçesinin güney kesiminde, bir koyda kurulmuş  bir plajdır.

Didim Plajın çevresinde eğlence merkezleri çay bahçeleri bulunmaktadır, ayrıca plajın bulunduğu kesimde tur hizmetlerini yapan tekneler diğer tatil merkezlerine turlar düzenlemektedir.

Plajın güneyinde  etrafı daha iyi görebilmek adına,   yüksek bir alana kurulmuş bir’de  park bulunmaktadır, Didim Altın kum plajının özelliklerini saymakla bitmez.  

Plajın çevresindeki alanda Medusa ve posedion heykelleri’de mevcuttur.

Plaja gelen ziyaretçiler bol bol fotoğraf çekerek anlarını ölümsüzleştirmektedirler.  Gündüz deniz keyfi, geceleri de adeta  bir eğlence merkezine dönüşmektedir.

Altın kum plajı ismini güneş ışınları altında parlayan kumlardan almaktadır.   Neredeyse tüm dünyadan bu plajı kullanmak için binlerce turist tercih etmektedir.

Altın kum plajı Didim belediyesi tarafından işletilmektedir.  Plajda Şezlong ve şemsiye hizmeti de verilmektedir.

Didim Altın kum plajında Şezlongsuz alanlarda hizmet vermektedir. Kendi şemsiyesi ve sedirini getirmek isteyenler için ayrı bir alanda vardır.

Didim Altın kum plajında  Plajda otopark bulunmaktadır fakat yaz aylarındaki yoğunluklardan dolayı park yeri bulamaya bilirsiniz.

Sdas

Didim Altın kum Plajını 360 olarak görüntüleme için tıklayın 
Nasıl gidilir

Didim Altın kum plajı,  Merkezden uzaklık olarak bazı yerlerden 3 km bazı yerlerde 2,5 km  mesafededir. Merkezden   Ege Caddesi, liman yolu veya Atatürk caddesinden ulaşım sağlanmaktadır.

Merkezden Atatürk bulvarı güzergahından sürekli ulaşım sağlanmaktadır.  Plaj aynı zamanda birçok noktaya  yürüyüş mesafesinde, yürüme ile de  birçok noktadan ulaşım sağlanabilir.

Didim Altın kum plajına Posedion Heykelinden sonra Güzeller Güzeli Medusa’nın Heykelide yapıldı . 

Medusa’ nın hikayesi, Klasik mitolojiye göre, Bütün Tanrıları kendisine aşık edecek, Bütün kadınları kıskandıracak bir güzelliğe sahipti Medusa.

Güzelliğiyle rakip olacak bir kadın yoktu, Zeka tanrıçası Athena’ ya ait bir tapınakta yaşar.

Denizler tanrısı poseidon, Medusa’ ya aşık olur, Ona olan tutkusuna yenik düşer ve Athena’ nın  tapınağında ona zorla sahip olur.

Apollo tapınağı
Medusa

Athena kendisini aşağılanmış hisseder ve kıskançlık ve sinirden medusayı lanetler,  Her bir saç telini yılana yüzünü ifrite çevirir ve sürgüne yollar.

Fakat bununlada yatışmayan Athena üvey kardeşi Perseus’ la iş birliği yapar ve perseus kılıcıyla Medusa’yı öldürür.

Medusa’nın lanetli halini simgeleyen rölyef 5 km yukarıda bulunan Apollon Tapınağı’nda bulunmaktadır.”

 

kaynakça

S.Das

 

Bir cevap yazın