Akdamar Adası nerede nasıl gidilir

Akdamar Adası nerede nasıl gidilir

Akdamar adası, Van İlimizden  Akdamar Adası’na gitmek için Edremit, Gevaş ve şehrin çeşitli

img: sdas Akdamar adası dasbil.com
Akdamar Adası nerede, nasıl gidilir

yerlerinden tekneler var.  Mevsime göre, genelde yarım saatte bir kalkan tekneler bula bilirsiniz. adadan dönüş, gittiğiniz teknelerle geri dönmek zorunluluğunuz olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Ayrıca Adanın çok güzel olduğunu itiraf etmek istiyorum, Adaya ilk defa gittim  hakikaten bu kadarını’da beklemiyordum çok beğendiğim,  Akdamar gezisi esnasında  vapurda tanıştığım  dostum,

Brad Warren ile yolculuğumuz, havanında çok güzel olması, kameram ve foto arşivim için güzel  bir gün olduğunu keyifle söyleyebilirim.

Akdamar adası, görülmeye değer bir  yer,  tarihi ekolojik yapısı ile farklı bir yer, Ada’da  hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar martıyı bir arada görebilirisinz, martıların  bağrışmaları adaya farklı bir güzellik katmaktadır.

Adanın en yüksek noktasında vardığınızda  kendinizi  bir rüya alemindeymişsiniz gibi hissedersiniz.

adayı ve kiliseyi üç boyutlu resimlerle dolaşabilirsiniz.

Akdamar Adasına Ulaşım

Van il merkezine 52 kilometre uzaklıktadır olup,  öncelikle   Van’dan Gevaş’a  Gitmek  gerekiyor. Gevaş’ta  ulaşım hizmeti sağlayan   teknelere binerek 20, 25 dakika içerisinde Akdamar Adası’na ulaşıyorsunuz.

Akdamar adası
Akdamar Adası nerede, nasıl gidilir

Van Büyükşehir Belediyesi, yılında deniz otobüsleri ile Ak damar adasına yaptığı seferlere 16 Nisan’da tekrar başladı.

Akdamar adasından dönüşte  sonra, hemen büyük şehir otobüsleri sizi van beşyol hazreti ömer camisine kadar götürüyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gidiş  dönüş ücreti olarak .. TL’ye hizmet verecek olan deniz otobüsleri, her Cumartesi ve Pazar günleri Edremit Marina’dan hareket edecek.

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından geçen yıl uygulamaya konulan, kent halkını ve turistleri 2 deniz otobüsü ve 2 gemi ile Akdamar Adası ile buluşturan Büyükşehir Belediyesi, bu yılda ‘Mavi Tur’larına devam edecek.

Cumartesi ve Pazar günleri iki gidiş, iki dönüş şeklinde yapılacak olan seferlerde …. TL ücret alınacağı belirtilirken, talebin artması durumunda seferleri arttırmaya gidecek.

12.06.2016 tarihinde Akdamar gezisi esnasında vapurda tanıştığım dostum, Brad Warren ile yolculuğumuz, havanında çok güzel olması, kameram ve foto arşivim için güzel bir gün olduğunu keyifle söyleyebilirim.

Akdamar adası, görülmeye değer bir yer, tarihi ekolojik yapısı ile farklı bir yer, Ada’da hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar martıyı bir arada görebilirisin, martıların bağrışmaları adaya farklı bir güzellik katmaktadır.

Adanın en yüksek noktasında vardığınızda, kendinizi bir rüya aleminde imişsiniz gibi hissedersiniz..

Akdamar kilisesi  360 izlemek için tıklayın

Akdamar Adası  ve Kilisesi

Gevaş İlçesi’nin sınırları dahilindeki Akdamar Adası’nda yer almaktadır.  Adanın güneydoğusuna kurulmuş olan kilise, Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I.

Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılmıştır. Kilisenin kuzeydoğusundaki şapel 1296-1336 tarihlerinde; batısındaki jamaton 1763 tarihinde; güneyindeki çan kulesi 18. yüzyıl sonlarında ilave edilmiştir.

Kuzeyindeki şapelin ise, tarihi bilinmemektedir. İlk yapıldığında saray kilisesi olan yapı, sonradan manastır kilisesine dönüştürülmüştür. 2007 yılında geçirmiş olduğu restorasyon sonucunda Anıt Müze olarak hizmete girmiştir.

Kilise, mimarisi yanında dış cephelerindeki figürlü taş plastiği ile dikkat çekmektedir. Plan bakımından merkezi kubbeli, dört yapraklı yonca biçimli haç plana sahiptir.

Akdamar Adası nerede, nasıl gidilir İmg By Sdas
Akdamar Adası nerede, nasıl gidilir

Orta mekan yüksek kasnaklı, içten kubbe, dıştan piramidal külahla örtülüdür. Kubbenin yüksek tutulması kilisedeki dikey etkiyi açıkça ortaya koy maktadır.

Kiliseye batı ve güneyden birer kapı vasıtasıyla girilmektedir. Kilisenin çevresi daha sonraki dönemlerde ilave edilen yapılarla kuşatılmıştır.

Kilisenin figürlü repertuarı oldukça zengindir. Bunun yanında İncil ve Tevrat’tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır.

Haberin Tamamı için tıklayınız.>>

 

Akdamar adasını 360 görüntülemek için tıklayın

 

Bir cevap yazın