Dostoyevski | Budala - Etkileyici Kitap Sözleri

Paylas |

Dostoyevski | Budala - Etkileyici Kitap Sözleri

Mesajgönderen ihlamur » 01 Haz 2011, 22:26

"Sonsuz yaşamı kabul ediyorum sanırım hiçbir zaman da yadsımadım bunu. Varsın bilinç, yüce gücün istenciyle ışısın, varsın bilinç dönüp dünyaya baksınve ben varım! desin, aynı yüce güç birtakım nedenlerle -hatta hiç bir neden açıklamaksızın- varsın ona yok olmayı buyursun... bütün bunları kabul ederim; ama yine de şu soru yerli yerin...de durmuyor mu: Bütün bunlar için neden benim boyun eğerliğime gerek duyuluyor? "

"Bir bakıyorsunuz yüreğinde insanlığın yararına olacak küçücük düşünce doğan biri, hemen kendini kimselerin hissetmediği şeyleri hisseden , genel gelişmenin önünde giden biri gibi görmeye başlıyo; ya da her nasılsa herhangi bir düşünceyi benimsemiş ya da başı sonu olmayan bir kitaptan bir sayfa okumuş biri, bir bakıyorsunuz bunların kendi kafasından doğmuş olduğuna inanıyor. Burada karşımıza çıkan şeyin adı tabiri caizse eğer, saflıktaki küstahlıktır ve gerçekten de insana dudak uçuklatan bir düzeydedir. Saflıktaki küstahlık, ahmağın kendine sonsuz güveni, kendine ve yeteneklerine ilişkin en ufak bir kuşkuya kapılmaması..."

Dostoyevski | Budala
Resim

Kullanıcı avatarı
ihlamur
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Resimler: 5
Teşekkür etti: 0

Tüm gönderileri

Dön Etkileyici Kitap Sözleri