Selda BAĞCAN Kimdir - Selda BAĞCAN Biyografisi

Forum kuralları
Bu sayfada şahsınların biyografik bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilere internetten ulaşılmıştır. Eğer söz konusu kişinin hayatı hakkında yanlış veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak veya iletişim sayfasına yazarak lütfen bize bildiriniz. En kısa sürede gerekli düzeltme tarafımızca yapılacaktır.
Kullanıcı avatarı
PinkFloyd
Editör
Editör
Mesajlar: 291
Kayıt: 31 May 2010, 10:59

Yaş: 37
Konum: Sakarya
Yaş: 37
İletişim:

Selda BAĞCAN Kimdir - Selda BAĞCAN Biyografisi

Mesajgönderen PinkFloyd » 06 Haz 2010, 13:54

Selda BAĞCAN Kimdir - Selda BAĞCAN Biyografisi

Selda Bağcan Muğla’da doğdu.Annesi öğretmen babası veteriner hekim olan sanatçı daha bir yaşına gelmeden anne ve babasının Van’a tayini ile gözünü Van’da açtı.Öğrencilik yılları Ankara’da geçen sanatçı ilk gitarını eline aldığında 10 yaşında bile değildi.

1971 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde Fizik Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyken amatörce başlattığı müzik çalışmalarında ilk iki 45'lik plak satışının bir milyon tavanını zorlamasıyla ister istemez profesyonel oldu.

O tarihten itibaren yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler veren sanatçı, 1972 yılında Türkiye'yi Dış İşleri Bakanlığının görevlendirmesiyle Bulgaristan'daki ALTIN ORFE (Golden Orfeus) festivalinde temsil etti.

1973 yılında ilk batı Avrupa turnesini gerçekleştiren sanatçı, bu yıllarda 17 adet 45 devirli plak yaptı. 70 li yıllarda Anadolu’nun çeşitli illerini kapsayan turneler yaptı.

1979 ve 1980 yıllarında Türkiye’nin en köklü sosyal demokrat partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)nin yurt dışı Demokratik kitle örgütü olan HDF (Halkçı - Devrimci Federasyonu) ile dayanışma içindeki SPD (Alman Sosyal Demokrat Parti) nin katkılarıyla Batı Avrupada çeşitli festivallere katıldı.

1980 ve 1987 yılları arasında pasaport verilmeyen sanatçı 1981 ve 1984 yılları arasında şarkılarından dolayı üç kez hapse girdi (Metris Askeri Ceza ve Tutukevi), 1986 yılında Peter Gabriel'in desteklediği The Womad Foundation (Word Of Music And Dance) Festivalinden davet aldığında pasaportu olmadığı için gidemedi.

Fakat festival komitesi sanatçının bir şarkısına festival plağında yer verdi. Tüm dünya radyolarında çalınan festival plağındaki türküsünün beğenilmesiyle bir çok ülkeden konser davetleri aldı.

1987 yılında Womad Vakfı'nın ısrarlarıyla pasaportuna kavuşan sanatçı o yıl; 13 Haziran Rotterdam Sanat Festivali (Poetry), 19 Haziran Womad ve Glastonbury Festivali, 20 Haziran Jubile Gardens (London), 25 Haziran Eurls Court (London), 26 Haziran Capital Radio Festivali konserlerini yaptı.

1988 de dört ay süren Batı Avrupa turnesinden sonra, 1989 ve 1990’lı yıllarda Belediyelerin kültür ve sanat hizmetlerinin davetlisi olarak kent festivallerinin yüzbin kişilik seyirci kitlesine hitap etti. Bu konserlerin en büyük özelliği biletlerinin ücretsiz ve halka açık olmasıydı.

Yine 1990 yılında Hollanda'dan Rasa Organition (Interkultureel Centrum)'un davetlisi olarak Utrech, Nijmegen, Tilburg şehirlerinde ve Yugoslavya'daki Prizren ve Priştine şehirlerinde konserler verdi. Aynı yıl dört kez İsrail'e giden şarkıcı Acco Festivalinde "Khan-el Umdan" adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hatarbut konser salonunda iki ayrı konser ve iki ayrı televizyon programı yaptı. Ve Danimarka'nın Argus şehrindeki esintiler isimli festivale katıldı.

2000 yılında KÖLN ARENA’da AABF’nın (Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu) gerçekleştirdiği konserde yer aldı. Bu konser aynı anda aynı sahnede 2167 sanatçı olması nedeni ile GUİNESS rekorlar kitabına girdi.

2002 yılında Kudüs festivaline katılan sanatçının 2006 yılında 1976 yılkında seslendirdiği ANADOLU FOLK ROCK tarzındaki türküleri ihtiva eden LP si (Türkiye’de Türkülerimiz II olarak yayınlanıyor) Londra merkezli bir yapım firması tarafından Lp ve CD olarak tüm dünyaya pazarlanıyor.

Zaman zaman film müzikleri de yapan sanatçı, bugüne kadar 30 yıl içinde 17 adet 45'lik, 10 adet LP, 30 adet kaset ve cd çalışması olan sanatçı; Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Belçika, Danimarka, İsveç, Norveç, İsviçre, Avusturya, Avustralya(iki), Yugoslavya ve İsrail'de konserler verdi.

Tarz olarak protest müziği benimseyen Selda Bağcan, kendi bestelediği şarkıları söylemeyi tercih ederken, bin yıllık anonim halk türkülerini çağdaş bir üslupla yorumlamasıyla da tanınıyor. Kendisini Türk insanının acılı sesi olarak nitelendiren sanatçı, halen İstanbul'da ikamet etmekte ve sahibi olduğu MAJÖR MÜZİK YAPIM şirketinin yöneticiliğini yapmaktadır.

Resim

kaynak: seldabagcan.com.tr

Share This


Kullanıcı avatarı
semi54
Forum Katibi
Forum Katibi
Mesajlar: 1138
Kayıt: 01 Nis 2011, 17:20
Konum: Türkiye / Sakarya
Been thanked: 1 time
İletişim:

Re: Selda BAĞCAN Kimdir - Selda BAĞCAN Biyografisi

Mesajgönderen semi54 » 08 Eyl 2011, 11:10

Güzedi selda bağcan çok sevdiğim bir sanatçımız, teşekkürler emeğine sağlık -g- 8-)
Resim  • Rasgele Başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Sanatçılar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir