Van Bahçesaray nasıl bir yer

Van Bahçesaray nasıl bir yer diye sorarsanız eğer, mutlaka gidip gezip görmeli diyorum, ben  çok beğendim…

bahçesaray_karabet_3000_metreden_görüntü

Turizm

Müküs, İlçesi ortasında çağlayarak akan  ırmakta bol miktarda alabalık vardır. rafting  ve su sporları için uygun bir akar sudur.   ayrıca Kış sporları için de elverişli doğa şartlarına sahip olan Bahçesaray’da Karabet Geçidi (3000) m  yaylasında kayak da yapılabilmektedir.   her yıl yapılan Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Festivali ile birçok misafir ağırlanmaktadır.

3000 metre rakımlı Karabet Geçidinde Resim çekmeye çalışan  Müküs (Bahçesaray) ahalilerinden Bülen YAŞA

 

 

Foto by   : Sdas; @dasbilguide , dasbil.com  Resim Telif hakkına tabidir.

 

 

Ekonomi

En önemli geçim kaynakları ceviz ve bal üretimidir. Bölgede tarım ve hayvancılıkta yapılmaktadır. Müküs balı meşhurdur. Ceviz ağaçlarının kütüğünü satarak önemli miktarda gelir elde eder. Ceviz kerestesinden yapılma mobilya ve ağaç oymacılık ilçede gelişme yolundadır. 2012 yılında Müküs ırmağı üzerinde kurulan su fabrikası ile tüm il genelinde hazır su satışı başlanmıştır.

Altyapı ve ulaşım

Bahçesaray Ulubeyli Köyü üzerinden Bitlis, yolu yapımına başlanmıştır, Bu yol tüm mevsimde açıktır. Ancak Hizan-Tatvan bağlantısıyla Van’a ulaşım yaklaşık  6 saat sürmektedir. Daha ziyade Van, Gevaş üzerinden 3000 metre rakımlı Karabet Geçidinden geçilerek, dolambaçlı yollarla ilçeye ulaşılır. Bu yol tamamı asfaltlanmıştır.  Bahçesaray’ın Van’a uzaklığı 110 kmdir. 2007 yılından itibaren başlatılan  asfaltlama çalışmaları sona ermiştir. Yaz mevsiminde yüksek yaylalara hayvancılık yapmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesinden göçebeler gelir, kış başlarken yaylaları terk etmek zorunda kalırlar.

Bir Cevap Yazın