Instagram nedir? Nasıl kullanılır?

Instagram, 2010 yılı sonunda Kevin Systrom ve Mike Krieger adlı iki girişimcinin kurduğu bir fotoğraf paylaşım uygulaması. Uygulama öylesine popüler oldu ki 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolar gibi muazzam bir ücrete satın alındı.

Uygulamayı ilgi çekici yapan en önemli özellik çekilen fotoğraflara hızlı ve etkileyici filtrelerin uygulanabilmesi. Bu filtreler sayesinde normal hayatta rastladığımız en basit nesneler bile sanki bir sanatçının elinden çıkmış gibi fotoğraflanabiliyor. Kullanıcılar Instagram uygulaması ile çektikleri fotoğrafları Twitter, Facebook, Foursquare, Tumblr gibi sosyal medya ağlarında paylaşabiliyorlar.

Instagram bir fotoğraf paylaşım sosyal ağı. Kare şeklinde düzenlenen fotoğraflar, farklı filtreler sayesinde renklendiriliyor.

Instagram’la çekilen eski bir ayakkabı, ağaç, araba, kedi, gün batımı kısacası aklınıza gelebilecek her şey birkaç dakika içerisinde sanki profesyonel bir fotoğrafçının veya Photoshop sanatçısının elinden çıkmış gibi ilgi çekici hale geliyor. Hatta ‘iPhoneography’ adıyla bir sanat akımı bile oluşmuş durumda.

Instagram’ın işleyişi biraz Twitter biraz da Facebook’u andırıyor. İstediğiniz kişiyi takip etmek, listenizde olmasa bile kullanıcıların fotoğraflarına göz atmak, fotoğrafları beğenmek ve altlarına yorum yazmak mümkün. Son güncelleme ile birlikte artık Instagram’da özelden mesaj atabiliyor, fotoğraf paylaşabiliyorsunuz.

Instagram kullanıcılarının sayısı Haziran 2013 itibariyle 130 milyona, paylaşılan resim sayısı ise 16 milyara ulaştı.

INSTAGRAM’I CİHAZINIZA İNDİRİN

iPhone ve iPad için Instagram uygulaması

– Android cihazlar için Instagram uygulaması

– Windows Phone için Instagram uygulaması

INSTAGRAM’DA KOLAJ YAPMAK

– Birden fazla fotoğrafı tek bir karede biraraya getirebileceğiniz renkli kolajlar yapıp Instagram’da paylaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki uygulamaları öneriyorum

Instapic Frames (Android) ve (iOS)
Pic Collage (Android) ve (iOS)
Collage Shaper (iOS)
Diptic (iOS)

INSTAGRAM FOTOĞRAFLARI İÇİN POPÜLER ETİKETLER

– Instagram’da takipçi sayınızı ve fotoğraflarınızı beğenenlerin sayısını arttırmak için popüler etiket servislerini kullanabilirsiniz. Bu srvislerdeki etiketleri kopyalayıp fotoğrafınızın altına yapıştırın. Fotoğraflarınızı beğenenlerin sayısının hızla arttığını göreceksiniz.

http://www.tagstagram.com
http://www.tagsforlikes.com
web.stagram.com

INSTAGRAM ARAÇLARI

– Instagram fotoğraflarınızı .zip dosyası olarak kaydetmek veya Facebook, Flickr gibi servislere yönlendirmek isterseniz instaport.me adlı servisi öneririm.

– Instagram hesabınıza Web’den de erişebilirsiniz http://www.instagram.com/denizergurel

– Instagram Popular Photos, adından da anlaşılacağı gibi popüler fotoğraflara göz atmak için kullanılan bir araç

– Instarchive, Instagram hesabınızdaki tüm fotoğrafları bilgisayarınıza indirmek için kullanılan bir araç

– Statigram ile Instagram kullanıcı istatistiklerinize göz atabilirsiniz.

NASIL KULLANILIR?

1. Instagram’ı cihazınıza indirin.

2. ‘Kayıt Ol’ (Sign Up) kısmından kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun.

3. ‘Paylaş’ (Share) bölümünden fotoğraf çekimi yapın veya cihazınıza yüklenmiş bir fotoğrafı seçin. Cihazınıza yüklenmiş bir fotoğraf seçerseniz boyutlarını yeniden düzenlemeniz gerekecektir. Çünkü instagramda bütün fotoğraflar kare şeklinde.

4. Fotoğrafınızı çektikten veya fotoğraf albümünüzden seçtikten sonra ‘Tilt-Shift’ efekti uygulayabilirsiniz. Bu efekt ile resmin bir kısmını bulanıklaştırmak ve minyatür özelliği vermek mümkün.

5. Ekranın altındaki mevcut filtrelerden birini seçin ve ‘Sonraki’ (Next) tuşuna basın.

6. Fotoğrafınıza bir ad verin, çektiğiniz yerin coğrafi noktasını belirleyin ve kolay bulunabilmesi için etiketler koyun.

7. İsterseniz fotoğrafınızı Twitter, Facebook, Flickr, Tumblr, Foursquare, Posterous veya Email aracılığıyla da paylaşabilirsiniz .

8. ‘Tamam’ (Done) tuşuna basarak işlemi sonlandırın. Artık fotoğrafınız Instagram’da ve paylaşmak istediğiniz sosyal medya ağlarında görülebilecektir.

 

Alıntıdır