Benden size zarar gelmez - Gezi Rehberi

Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Et | Giriş YapRSS Feed

Benden size zarar gelmez

| Güzel Yazılar | 10 Nisan 2018

Benden size zarar gelmez

Bir başka yazımda Merhaba’nın anlamını bilmediğimden ve öğrendiğim zamanda da çok utandığımdan bahsetmiştim.

Merhaba  benden size zarar gelmez ‘demekmiş, Farsçadan dilimize geçmiş bir kelime, fakat anlamı ne kadar büyük değimli dostlarım.

Öyleyse sizlere yürekten kocaman bir Merhaba, Ebeveyn olmak bir değerdir ve hatta evrensel bir değerdir.

Dünyaya getirilen her bebek uzun yıllar aile çatısı altında yetiştirilir.

o ailenin tüm değerlerine sahip olarak o bireyin kişilik gelişimini etkileyici unsurları taşıyarak hayata başlar.

ilk haberden sonra anne baba adaylarının, aile fertlerinin beyninde yaşamaya başlar,  şekil alır, düşüncelerine yerleşir.

Hayaller kurulur,  korkular,  beklentiler anne baba adaylarının zihninde tasarlanan, kendi istek ve arzularına göre şekillenmiş bir bebek oluşmaya başlar.

Fakat doğumdan sonra bu beyinlerinde şekillenen yada istedikleri şekle uymayan bir durum ortaya çıkabilir,   doğum her zaman bir sürprizdir.

Anne baba adayları bazı olumsuz ve istemedikleri hiçbir şeyi akıllarına bile getirmezler getiremezler.

Planlar projeler bir anda bozulabilir ve çok yorucu, zahmetli bir yolculuk başlar.

Normal çocuklardan farklı,  değişik özellikte olan bir çocuğa sahip olma rolü anne ve babanın kendilerinin seçtikleri bir rol değildir ve bu role kendilerini hiç hazırlamazlar.

Fakat Allah onları bir şekilde büyük bir sınavın içine almıştır .

Çocuklarının engelli olduğunu öğrenmek ebeveynler tarafından travmatik ve acı verici bir olaydır, kabullenmeleri zor bir süreç ve bu süreci aşmalarında bir o kadar uzun ve zordur.

Bir çok duygu aynı anda yaşanır, yaşanır ve uzun yıllar devam eder, taki bunu kabullenip ‘ne yapabilirim ‘sorusunu sorana kadar.

İlk yaşanan duygu şoktur ve kabullenme devresi de bir o kadar da şoklarla doludur.

Anne baba bu şok ve inkar evresinde çalmadıkları hekim kapısı kalmaz, bu arada mali yükü çok, külfetleri olan işlemlere girerler, fakat durum kesinleşmeye başladığı zaman ise yoğun bir duygusal çöküntü başlar.

Kendilerini suçlama, kızgınlık bu duyguların devamında ailenin yıpranmasına ve zarar görmesine sebebiyet verir.

Diğer aile bireyleri bu süreç içersinde kendilerine de pay çıkararak üzüntü ve yaşadıkları travmanın ne denli büyük olduğu konusunda olmadık fikirler ortaya atarak, anne ve babanın psikolojisini daha bozmaya yardımcı olurlar.

Profesyonel anlamda yardım alma ilk bu evrede ortaya çıkar ve çoğu engelli ailesi bu zaman zarfında yardım için her yolu denerler.

Girilen bu zorlu yolda, şimdi soruyorum sizlere siz olsaydınız ne yapardınız?

Eminim ilk söyleyeceğiniz Allah korusun olacaktır.

Elbette Rabbım kimseye böyle bir sınav sunmasın, fakat bununla yaşamak engelli bir yavrunun sahibi olmak bence  çok özel bir durum ve biz bu özel durumu güzelliğe çevirebiliriz.

Bize sunulan bu özellikli hali en güzel yerinden görmeye ne dersiniz.

Yani  Özel bir kişiliğe sahip olmak onun anne ve babası olmak,  bu şekilde bir bakış açısıyla dünyaya getirdiğimiz yavrumuza göstereceğimiz  Sevgi  ile neler yapılmaz ki.

Onları engelli, özürlü olmak değilde özel olarak görmeyi denesek,  hatta özürlü kelimesini toptan silsek ve onlara Çok Özel İnsanlar diyebilsek ne kadar güzel olur dimi.

Çünkü gerçekten onlar çok özel insanlar, Benim mesleğim  güzellik uzmanlığı yani sizlerin ciltlerindeki problemlerle vucutlarının şekillenmesiyle ve bakımlarıyla uğraşan bir mesleğe sahibim.

Uzun yıllardır bu sektörün ve camianın içindeyim, yaptığım iştende çok mutluyum.

Engelli yani çok özel kardeşlerimizle tanışmam, hala oğlumun kızının dünyaya gelmesi ile başladı.

Özge doğduğunda hekimler anlayamadılar, tabi o devirlerde bu çok kolay değildi ve zaman içinde Özgenin Down sendromu olduğu anlaşıldı.

Hani yüzleri çok güzeldir ve hep aynı yüz tipine sahiptirler ve öyle güzel bakarlar ki siz onlarla gerçekten çok mutlu olursunuz.

Ama elbetteki bakımları normal çocuklar gibi değildir çok zor ve meşakkatli bir evredir onların büyümeleri.

Anne ve babasını anlatmayacağım sizlere benim sizinle paylaşacağım olay bir sosyal sorumluluk projesi.

Bundan 3 sene öncesinde iş-yerlerimde bir kampanya başlatmıştım,  Down sendromlu ve otistik kardeşlerimize hiçbir ücret alınmadan vücut epilasyonları ve cilt bakımları yapılmaktadır diye.

Daha sonrasında Güzellik uzmanları olarak bir Dernek kurduk,  derneğin başkanlığını üstlendim ve çalışmalara başladık.

Bu projemiz sessiz sakin devam ederken bir gün bir şimşek çaktı ve dedimki projeyi dernek çatısı altında geliştirelim, araştırmalar sonucunda derneğimize üye salonlarda,  işlemlere start verdik.

İstanbul büyük şehir belediyesi engelliler merkezi ile ortaklaşa çalışmalar neticesinde bizler,  Down sendromlu ve Otistik 149 kardeşimizin lazer epilasyonlarını, hiçbir ücret almadan gerçekleştirmeye ve onlarla iç içe olmaya başladık.

Bu projenin dünyada bir eşi daha yok,  bunu başarmanın haklı sevincini yaşıyoruz bizler.

Fakat en önemli olan unsur bizlere bu evreye gelene kadar destek emek ve tüm enerjisini harcayan bir tek kişi vardı  İstanbul Milletvekili Sayın Metin Külünk beyefendi.

Projemizi kendilerine ilettiğimiz andan itibaren hem sektörel sorunlarımızla hemde bu proje konusunda bizleri asla ve asla yalnız bırakmadı,  önümüzü açtı.

Elimizden tuttu ve şuan bizler bu güç ile Federasyon kurmayı başardık.

Sayın vekilim Metin Külük sayesinde,  şuan federasyon çatısı altında İstanbul,  Diyarbakır,  İzmir (iki dernek)   Gaziantep,  Batman, Hatay ve kurulmakta olan Ankara, Samsun derneklerimizle faaliyetlerimizi bu Çok Özel kardeşlerimiz için sürdürmekteyiz.

Bu projeler artarak devam edecek ve bizler engeli olan özel kardeşlerimizin her zaman yanında onlarla iç içe sorunlarınla dertlenip sevinçlerinle güleceğiz.

Sizlerle paylaşma amacım bir Güzellik Yap projesinden haberdar olmanız ve bulunduğunuz il yada ilçedeki engelli merkezlerinde haberi olmayan kardeşlerimizin sizlerin vasıtasıyla bizlere ulaşmasını sağlamaktır.

Ömrümüz yettiğince kardeşlerimize bu projeyi artarak devam ettireceğiz ve eminim sizlerde bir şeyler yapmak için çaba harcayacaksınız.

Haydi hepiniz bi güzellik yapabilirsiniz,  ama öyle,  ama böyle mutlak bir tutacak el bulabiliriz,  hiç bırakmamak üzere.

Sevgi ve Dua ile kalın lütfen.

Biz güzeliz sende güzelleş, bizim huyumuzla  huylan, başkalarinin huyunu birak Cevher madeni olmak istiyorsan, gönlünü aç,  göğsünü deniz haline getir.

HZ.MEVLANA.

ALINTIDIR

 

 

Etiket Yok

17 toplam görüntüleme, 1 bugün

  

Sponsor Linkler

 • Didim Tavşan Burnu orman  Kampı

  tarafından on 3 Temmuz 2018 - 0 Yorumlar

  Didim Tavşan Burnu orman  Kampı  Aydın Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda,  Didim İlçesi sınırları içerisinde yer alan 15,87   Hektar  büyüklüğündeki Tavşan ...

 • Ailen olduğu halde yalnızlıktan yakınıp ağlıyorsan

  tarafından on 7 Ağustos 2018 - 1 Yorumlar

  Ailen olduğu halde yalnızlıktan yakınıp ağlıyorsan Paran olduğu halde onu paylaşmıyorsan, sağlıklı olduğun halde onu korumuyorsan, güzel olduğun halde kendin...

 • Didim nerede, Didime nasıl gidilir ?

  tarafından on 1 Haziran 2018 - 0 Yorumlar

  1991 yılında ilçe olan Didim, doğuda Muğla il sınırı, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir...

 • Hayattan aldığım 45 ders

  tarafından on 29 Mayıs 2018 - 0 Yorumlar

  Hayattan aldığım 45 ders Plain Dealer, Cleveland, Ohio'lu 90 yaşındaki Regina Brett'in kaleminden: Bir zamanlar, doğum günümde, "Hayattan aldığım 45 ders" baş...

 • Dim Çayı Alanya

  tarafından on 12 Haziran 2018 - 0 Yorumlar

  Dim Çayı Alanya Dim çayı Alanya ,  Antalya seyahatimizde,  Antalya'nın  turistik yerlerine Gezi turları düzenleniyordu, yine böyle bir tur   Alanya Dim çay...

Son Konular

 • Eğer sen, can konağını arıyorsan

  tarafından on 13 Ağustos 2018 - 0 Yorum

  Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki, sen cansın. Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu gizli, bu nükteli sözün manasına akıl erdir...

 • Kıskançlık kıyaslamaktır

  tarafından on 12 Ağustos 2018 - 0 Yorum

  Kıskançlık kıyaslamaktır Ve bize kıyaslamak öğretilmiştir, biz kıyaslamak üzere koşullandırılmışızdır, her zaman kıyaslamak. Başka birisinin daha iyi evi va...

 • Sevmek; güzel birinde aşkı aramak değil

  tarafından on 10 Ağustos 2018 - 0 Yorum

  Sevmek; güzel birinde aşkı aramak değil, bir başkasında kendini bulmaktır... Dostoyevski 

 • Kırık Kalpler İçin Sözler

  tarafından on 10 Ağustos 2018 - 0 Yorum

  Gün gelir aklına düşersem eğer;beni değil;sevgimi hatırla!Ağlayışımı değil; gidisini hatırla! Sensiz oluşumu değil;bana elveda deyipte, ÖLDÜRDÜGÜN GÜNÜ HATIRLA....

 • Ailen olduğu halde yalnızlıktan yakınıp ...

  tarafından on 7 Ağustos 2018 - 1 Yorum

  Ailen olduğu halde yalnızlıktan yakınıp ağlıyorsan Paran olduğu halde onu paylaşmıyorsan, sağlıklı olduğun halde onu korumuyorsan, güzel olduğun halde kendin...